Real World Math

When apples are $4.99/pound, as they perhaps never are except for in Brooklyn, perhaps you should know that what that really means is that if you choose five sort of medium sized ones because you want to make a healthy decision for your life, you will end up paying … $11 for five apples. Okay that is all thank you for paying attention to this edition of real world math, don’t you feel smarter, I know I do.