Don’t Buy Expensive Cereal Make Your Own Expensive Cereal

We already have a solid history of groundbreaking cereal coverage here at the Billfold, and today I’d like to continue that legacy with my recipe for summer cereal, or: the only food I will be preparing at my house until it’s not hot anymore.

YOU WILL NEED:

Trader Joe’s O’s or other Cheerios-inspired cheap cereal, $1.99
Frozen blueberries (I GUESS YOU COULD USE FRESH, BUT $$$$$), $2.99
Some trail mix or whatever you’ve got in the nut department (I USE Trader Joe’s Trek Mix which has almonds, cashews, and a very generous amount of chocolate pieces <3 <3, $4.99)
Almond milk or other milk product, $2.99

~~~----~~~~ALL PRICES APPROXIMATE AND BASED ON MY NOT ALWAYS RELIABLE MEMORY~~~~~---~~~~~~

DIRECTIONS:

Put all the stuff in a bowl. Top with almond milk. The blueberries will make the almond milk freeze kind of and you'll have this slushie cereal mixture. The nuts don't necessarily add anything in the taste department but the texture is "fun" and nutrients exist. Is this cheaper than buying, like, KASHI? Maybe not. Is it cooler and better and DIY? Yes.

photo by becky brewer

---
---
---
---
---

26 Comments / Post A Comment

ellabella (#1,480)

Oooohhhh I like this topic! (As evidenced by my granola-for-breakfast-every-day food drawings.)

My favorite is this granola. As long as you embrace that it won’t make chunks like store-bought granola, it’s much more delicious and soooo cheap. You can make like a huge Ziploc bag of it, with all organic ingredients, for like $15 (including the jar of coconut oil you will use for many other things), as opposed to buying like 3 cups of granola for $6 or whatever Bearnaked or something like that costs. It is marginally more difficult than pouring things into a bowl, because you do that and then put it in the oven for half an hour but I swear you guys it’s worth it.

The trick is to buy all the ingredients from the bulk section at Whole Foods (or equivalent hippie grocery store with millet, etc. in bulk). Just guesstimate the amounts at the store and then dump everything into a bowl when you get home. Splurge on dried cherries if you like, they’re even better than dried cranberries.

Millet looks like bird food because it is bird food, but it makes it deliciously crunchy and fun to eat.

http://www.eatyrgreens.com/coconutty-oat-millet-granola/

OllyOlly (#669)

@ellabella Ooo I just tried doing this! I used oats, dried currants, walnuts, toasted coconut, orange zest and then some butter and maple syrup per a Heidi Swanson recipe I have. So many better than what I had been buying in the store too. I will have to try throwing some millet in there.

ellabella (#1,480)

@OllyOlly Ohhh Heidi Swanson all day every day. I’ve been slacking on cooking since I’ve been living in NYC on a delicious restaurant thoroughfare, but I’m moving to Brooklyn and excited to get back into the cooking mode for health and finance reasons. Hopefully this summer will be 101 Cookbooks-filled. Is the recipe you’re referring to from the blog or the 1st or 2nd book? I have the 2nd but not the 1st.

OllyOlly (#669)

@ellabella It IS in the second actually. I have been soaking that thing up. So many good recipes.

readyornot (#816)

Way to go, avoiding those expensive products. The solid history of the Billfold on the topic of cereal also includes this gem, order your brand name cereal on Amazon, from Bryan Friedman.

@readyornot OMG HOW COULD I HAVE FORGOTTEN, LINK ADDED THX THX THX

readyornot (#816)

@Logan Sachon No problem! I think about that article pretty much every time I go to place a recurring order on Amazon.

nap city (#2,801)

Weetabix was on sale for half price a few months back, and because I am a very exciting and adventurous lady who eats the same exact thing every morning I got myself six months’ worth. For a while, there was Weetabix in every cupboard. I actually walked to the store during the biggest storm of the winter because, dangit, I was going to get as much Weetabix as I could before the sale ended. My love of value is unparalleled, except by my love of Weetabix.

sintaxis (#2,363)

@nap city Oooh, I am jealous. I discovered weetabix in europe where it was priced like any other cereal, but now I live in the States and it costs over $5 for a little box! It’s such a boring cereal- and SO GOOD.

nap city (#2,801)

@sintaxis Wait – $5 for the single sleeve of Weetabix? That’s bananas. (Bananas do go well with Weetabix, though).

My favourite thing about Weetabix is that I cannot sit there and eat the whole box without noticing, the way I can with pretty much every other cereal. I do not let myself keep Frosted Flakes at home anymore because I will just stand there and eat right from the box until it is empty and I am diabetic.

sintaxis (#2,363)

@nap city Oh, no, it was two sleeves, like 16 bricks in total..? But STILL that seems pricy to me. weetabix used to be my go-to cereal for a long time because of the price vs. filling nature of it. other cereals feel like you haven’t eaten anything an hour after you had it, but weetabix sticks around!

This is…still expensive. Like way more expensive than just buying the $3 trader joe’s granola and almond milk. OR KASHI CINNAMON!!

Can someone post a recipe for homemade Froot-Loops and/or Cocoa Pebbles?

ellabella (#1,480)

@stuffisthings

Froot Loops: Generic Cheerios with 3 cups of powdered sugar. Alternatively http://www.glutenfreecanteen.com/2012/02/20/a-few-fruit-loops-gluten-free/

Cocoa Pebbles: Wheat berries cooked in water with a packet of cocoa powder, with chocolate milk.

On second thought, maybe you should just stick with buying generic versions.

Lily Rowan (#70)

But seriously, just frozen blueberries in milk is the best.

hellonheels (#1,407)

@Lily Rowan When I was a kid my mom would pour cream over fresh blueberries for us. It is one of my major childhood food memories. So good!

Lily Rowan (#70)

@hellonheels Oh yeah, that is also delicious. But the frozen ones make like ice cream, and YUM.

Slutface (#53)

oatmeal with a spoonful of peanut butter is all you need in this world.

jquick (#3,730)

I don’t understand. How is using already made cereal and adding to it making your own cereal? What am I missing?

Bill Fostex (#573)

I recommend watching THESE.

BornSecular (#2,245)

Logan, you are something else.

Kate (#1,408)

The other day at rugby practice one of my teammates was (very charmingly) going on about how AMAZING Cheerios + trail mix is. You are on to something, Logan!

hellonheels (#1,407)

This might sound kind of weird, but I’ve been following this anti-inflammatory diet for various health reasons and can’t have gluten or oats, and instead of cereal have been making breakfast bowls with leftover quinoa, almond milk, nuts, and fruit. They are surprisingly delicious and quite filling, and quinoa is way cheaper than any cereal.

ThatJenn (#916)

@hellonheels I have a bunch of leftover quinoa… and now I have a Plan.

I save on cereal by eating less of it– I use like 1/4 cup of granola on top of my blueberries (thawed from frozen) and Greek yogurt. It takes me about 2 weeks to get through a box of Cascadian Farm. However, I spend $7-10 a week on yogurt, so yeah, not saving money at breakfast at all actually.

does anyone have a recipe to make corn flakes?? I have been looking for years ; (

Comments are closed!