Real World Math

When apples are $4.99/pound, as they perhaps never are except for in Brooklyn, perhaps you should know that what that really means is that if you choose five sort of medium sized ones because you want to make a healthy decision for your life, you will end up paying … $11 for five apples. Okay that is all thank you for paying attention to this edition of real world math, don’t you feel smarter, I know I do.

---
---
---
---
---
---

19 Comments / Post A Comment

Ouch, but on the upside, I mean $11 for five apples is like five days of healthy snacks that is not buying a pastry from the local coffee shop for $4 so not such a bad choice in that light?

At this point, I need to be that person to give props to my winter CSA for sending me a delicious bag of apples this month.

@Michelle LeBlanc@twitter You make an excellent point about the costs of not buying snacks at the grocery store. There’s also usually the option of buying a bag of apples. It requires a little more diligence in the selection process, and they are smaller, but it’s often a better deal.

Or you can move to the Midwest.

faustbanana (#2,376)

This always happens to me with grapes. Stupid, expensive, heavy, delicious grapes.

ghechr (#596)

@faustbanana Yes! And deceptively packaged. At my grocery store they have a sign that is like, GRAPES ON SALE ONLY $4 per pound, and then the grapes are already packaged in these bags. So you assume that one bag is $4 but then when you actually look at the receipt after you’ve returned home the bags of grapes actually weighed something like 2.5 pounds and you just paid $10 for grapes. The end.

Kelly@twitter (#3,067)

I paid $9 for a (not big) bunch of grapes once. Didn’t realize until I got home. Stopped buying produce at that grocery store!

ThatJenn (#916)

I spent $18 on apples at the store recently and the clerk actually did a double-take. (They were honeycrisps and I only knew about honeycrisps and started buying them because of YOU, Logan, so maybe you owe me the difference between $18 and a reasonable amount to spend on a bag of apples? But actually they were totally worth it, I think.)

@ThatJenn got you hooked on the good stuff (proud)

ThatJenn (#916)

@Logan Sachon You did. Now I just need to pay my pusher – er, I mean, Publix. And be sad because I’m pretty sure they’re gone again until next year. At least it’s strawberry season down here, though.

limenotapple (#1,748)

Are the $9 grapes also in New York? How much are bananas? I’m not sure how much I usually pay for apples here in Missouri, but I sort of suspect it’s less? I think the last bananas I bought were 19c a pound. I’m also a little alarmed that $28 would be a normal amount to spend on brunch. I think that here, that would be a fancy-schmancy place I probably wouldn’t go to because I’d use the wrong fork or something.

sintaxis (#2,363)

@limenotapple Wow, that’s cheap! bananas in a regular grocery store in Portland are about 64¢/lb. Organics are around 85¢/lb. Sounds like Missouri is pretty cheap!

Megano! (#124)

@limenotapple Grapes are expensive everywhere. Except for maybe like, vineyard country.

@limenotapple I think, pretty universally, the cost of brunch is at least 50% booze.

Any orchards selling seconds at the farmers market? That’s usually where I get my apples in the winter. They usually come in 10lb bags for ~$10, but that means you can make this bonkers crockpot apple butter.

This morning, I spent $6 and some change on a tub of mixed berries that I inhaled in 5 minutes. The good news is that it was the happiest 5 minutes of my life.

WhyHelloThere (#1,398)

Ouch! Where I live, you can get organic apples at the grocery store for $1.88 a pound. On the other hand, where I live is kinda boring, and it was 2° F when I left for work this morning, so probably Brooklyn still wins.

sockhopbop (#764)

“How much could a banana cost? Ten dollars?”
- Lucille Bluth, future-seer.

EM (#1,012)

@sockhopbop Big ups for this reference.

One more point for Queens

Comments are closed!