Real World Math, Part 2

Trail mix is a really cool, healthy way to pay $4.99 for 14 chocolate-covered raisins.

---
---
---
---

6 Comments / Post A Comment

julebsorry (#1,572)

Now I feel much better about the $5 I spent on a truly gross pizza lunch. At least it was a better use of a fiver than 14 chocolate covered raisins!

(can I just say I’m loving these segments, BTW?)

EM (#1,012)

I like to mix all the best nuts and chocolate-covered things and premium dried fruit from different bulk bins together into one bag and label it as “trail mix” at the checkout. This is theft, but it’s also kind of beating the system. Also, always buy trail mix in bulk > buying it pre-packaged (true for everything).

null (#1,101)

@Michelle You are a genius.

BornSecular (#2,245)

Logan, are you bored or just bitter about the costs of city life? All the <3!

ThatJenn (#916)

@BornSecular And Logan, if you’re annoyed with costly city life, come visit me in the warm, cheap south.

BornSecular (#2,245)

@ThatJenn Or those of us out here in the cold, but cheap, midwest.

Post a Comment